3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, Part Number PF238W9B
- Effective “black out” privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
- Matte surface helps reduce glare and fingerprints
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Description
- Specifications
- More Products
Description
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
- Easy to attach, remove and clean
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Compatible with most touchscreen displays
- 100% hand inspected for quality assurance
Anti-glare
Yes
Anti-Reflective
No
Aspect Ratio
16:9
Black Privacy Filters
Desktops
Blue Light Reduction
Yes
Brand
3M™
Catalog Number
PF238W9B
Color Family
Black
Compatibility
3M Standard
Device Model Name
Device Type
Monitors
Display Diagonal
23.8 in
Display Size (Imperial)
23.8 in
Display Size (Metric)
604 mm
Durable Screen Protection
Film Classification
Black
Filter Dimensions (width x height)
20.75 in x 11.6875 in
Filter Dimensions – Metric (width x height)
528 mm x 297 mm
Filter Type
Frameless
For Device with Raised Bezel
Orientation
Landscape
Overall Height (Imperial)
11.693 in
Overall Height (Metric)
297 mm
Overall Width (Imperial)
20.787 in
Overall Width (Metric)
528 mm